KROM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

KROM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

KROM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI BİLGİ : Krom (Cr) Periyodik cetvelin VIB grubunda bulunan, gümüş beyazı renkte metal element. Metal elementlerin en yaygını olmakla birlikte doğada serbest hâlde bulunmaz. En önemli minerali kromit (FeCr2O4) başlıca Afrika, Rusya ve Türkiye'de (Bursa, Fethiye, Guleman) bulunur. Cevheri karbon ya da silisyumla ferrokroma indirgenir. Krom (3) oksit alüminotermi yöntemiyle indirgenerek saf krom elde edilir. Havada koruyucu bir oksit tabakasıyla kaplandığı için korozyona dayanıklı alaşım (paslanmaz çelik) yapımında ve elektrikli kaplamada (kromaj) kullanılır. Krom (3) oksit (Cr2O3) yeşil, kurşun kromat (PbCrO4) ise sarı pigment olarak, öteki krom bileşikleri de sepileme işleminde ve boyarmadde olarak, kuvvetli bir yükseltgen olan kromik asit (H2CrO4) de fotoğrafçılıkta ve kromaj banyosunda kullanılır.

KULLANIM ALANLARI :
Çeliğin sertleştirilmesinde, paslanmaz çelik üretiminde ve çeşitli alaşımların eldesinde kullanılır. Özellikle otomobil parçalarında ve kesici aletlerde korozyon önleyici kaplama olarak kullanımı da yaygındır. Yüksek erime sıcaklığı nedeniyle, tuğla ve kalıp yapımında da rağbet görmektedir. Krom, cama zümrüt yeşili bir renk verir ve sık tercih edilen bir katalizördür. Yakut ve zümrütün rengini veren de krom elementidir.
tags KROM elemenler hakkında bilgi bilgi bankası periyodik cetvel elementlerin kullanım alanları kimya fen ve teknoloji element resimleri
Sponsorlu Bağlantılar
Editör 3 tarafından sisteme eklenen bu içerik 35953 kez görüntülenmiş.

Aramanızla ilgili ilk harfi seçerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri