SUYUN HALLERİ

SUYUN HALLERİ

Su 3 halde bulunur: Katı, sıvı ve gaz.

Gaz halindeki bir maddenin sıvı hale geçmesine yoğuşma denir.

Kar kışın yağar. Yağmur ise daha çok ilkbahar mevsiminde yağar.Yeryüzündeki sular buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar zamanla bu ağırlıklarını taşıyamaz hale gelirler ve yeryüzüne; yağmur, kar, dolu olarak düşerler.
Güneş suları buharlaştırdığı için hava olaylarında doğrudan bir etkisi vardır.HAVA OLAYLARI: Sıcak ve soğuk havanın karşılaşması neticesinde meydana gelir. Buz dolabından çıkarılan su şişesinin buharlı halinin sıvı hale gelmesi örnek olarak söyleyebiliriz.SUYUN HAL DEĞİŞTİRME OLAYLARI:

Kar Oluşumu :
Bulutların çok soğuk hava katmanıyla karşılaştığında bulutu oluşturan küçük tanecikler su damlacıkları haline gelmeden küçük buz kristallerine dönüşmesiyle oluşur.


Dolu Oluşumu:
Bulutların bazen çok soğuk hava katmanına rastlamasıyla su damlacıklarının bir kısmı donar. Rüzgarın etkisiyle yukarı aşağı savrularak büyür. Gittikçe ağırlaşarak yeryüzüne düşer.


Çiğ Oluşumu :
Havanın açık ve durgun olduğu gecelerde, havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde su damlacıkları biçimde yoğuşmasıdır. İlkbahar ve yaz aylarında görülür.


Sis Oluşumu:
Bol su buharı taşıyan nemli hava yeryüzüne yakın yerlerde küçük su damlacık şeklinde asılı kalmasıyla oluşur.


Kırağı Oluşumu :
Çok soğuk zeminler üzerindeki yoğuşmanın buz kristalleri şeklinde olmasıdır. Kırağının oluşabilmesi için havanın açık ve durgun olması gerekir.

tags suyun halleri katı sıvı gaz yoğuşma nedir hava olayları Kar Oluşumu Dolu Oluşumu Çiğ Oluşumu Sis Oluşumu Kırağı Oluşumu
Sponsorlu Bağlantılar
Editör 2 tarafından sisteme eklenen bu içerik 53347 kez görüntülenmiş.

Aramanızla ilgili ilk harfi seçerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri