URUGUAY CUMHURİYETİ

URUGUAY CUMHURİYETİ

URUGUAY CUMHURİYETİ Resmî Adı Uruguay Cumhuriyeti'dir. Başkenti Montevideo olan ülkenin nüfusu 3 332 782 kişi (2000), yüz ölçümü 177 410 km2dir. Ülkenin yönetim biçimi cumhuriyet, para birimi yeni Uruguay pesosu, konuşulan resmî dil de İspanyolca'dır. Uruguay halkının yüzde 68′i Hristiyan, yüzde 6'sı Yahudi olup öteki dinlere inananlar halkın yüzde 26'sını oluşturur.
Uruguay Güney Amerika kıt'asının güney kesiminde, Atlas Okyanusu kıyısındadır. Komşuları batıda Arjantin, kuzeyde Brezilya'dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 5602 $'dır. Zorunlu eğitimin 6 yılla sınırlı tutulduğu Urugay'da ortalama insan ömrü 73 yıldır.

Uruguay'ın en büyük kenti aynı zamandan ülkenin başkenti olan Montevideo'dır. Ülkedeki en yüksek nokta Mirador Nacional, en büyük göl Mirim Gölü'dür. Başlıca ırmakları; Guareim, Negro, Rio de la Plata N ve Uruguay ırmaklarıdır. Yumuşak ve ılıman bir iklimin egemen olduğu ülke, çayırlı düzlüklerle ve alçak tepelerle kaplıdır. Ülke topraklarının beşte dördünü geniş çayırlar oluşturur. Doğal kaynaklarının başında su gücü gelen Uruguay'da başlıca tarım ürünleri; mısır, buğday, turunçgiller, pirinç ve yulaftır. Ülke endüstrisi paketlenmiş et, metal, tekstil, şarap, çimento ve petrol ürünlerine dayalıdır.

Ülkenin başlıca kentleri; Montevideo, Paysandü, Salto, Artigas, Rivera, Melo, Fray Bentos, Mercedes, Nueva Palmira, Colonia, Las Piedras, San Jose, Minas, Piriapolis, Punta del Este'dir.

tags URUGUAY CUMHURİYETİ hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi wikipedi vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar
Editör 2 tarafından sisteme eklenen bu içerik 3902 kez görüntülenmiş.

Aramanızla ilgili ilk harfi seçerek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri