9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları-8

9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları-7 (boşluk doldurma)

AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI DOLDURUNUZ
1. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için aşı kullanılır.
2. .Aşılama sayesinde insan vücudunun o mikrobu tanıması, o mikropla karşılaştığında hazırlıklı olması ve direnç kazanmasına da bağışıklık kazanma adı verilir.
3. Değişik besin gruplarındaki yiyecek ve içeceklerden, belirli öğünlerde yaş, cinsiyet ve mesleğe uygun olacak miktarda tüketilmesine yeterli ve dengeli beslenme denir.
4. Kişilere tedavi hizmetlerinden yararlanma yollarını öğretmek, çevreyle ilgili olumlu davranışlar kazandırmak için sağlık eğitimi verilmelidir
5. Sağlığın geliştirilmesi ve korunması, sağlığı etkileyen kişisel ve çevresel olumsuz etmenlerin ortadan kaldırılarak sağlığın sürdürülmesi ve daha iyiye götürülmesi olarak tanımlanabilir.
6. Sağlık eğitimi, bireylere ve topluma sağlıklı bir yaşam için alınması gereken önlemleri benimsetip uygulatmak, sağlık hizmetlerini kullanmaya alıştırmak, sağlıklarını ve çevrelerini iyileştirmek için ortak karara vardırtmak ve eyleme yöneltmek amacıyla gerçekleştirilen eğitim ve uygulamalardır. yazılısoruları.com
7. Sağlık eğitimi aynı zamanda kişilere kendi sağlıklarından sorumlu olduklarını da kavratmayı amaçlar.
8. Bir toplumdaki sağlık düzeyinin yükseltilmesi, o toplumdaki bireylerin bu iyileşmeyi gerçekten istemeleri, yani kendi sağlıklarının sorumluluğunu benimsemeleri ile sağlanabilir.
9. Günümüzde giderek hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarının görülme sıklığını artıran nedenlerden biridir.
10. Fiziksel aktivite, günlük yaşamda kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran, farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan olaylar olarak tanımlanabilir.
11. Fiziksel aktivitenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığımız ile gelecekteki yaşamımız üzerinde olumlu etkileri vardır.
12. Gerektiğinde gün içinde dinlenmeye zaman ayırmamız ve düzenli uyku uyumamız sağlığımız için çok önemlidir.
13. Düzenli uyku az ya da çok uyumak değil, yeterince uyumak demektir.
14. Yeterli uyku süresi yaşa göre değişir.
15. Yeni doğmuş bir bebek neredeyse günün tamamını uyuyarak geçirir. Uyku sırasında büyüme hormonu yoğun salgılandığından, çocuklarda büyüme, gelişme için düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir.
16. Yetişkin bir insanda 7-8 saatlik uykunun yeterli olduğu kabul edilir.
17. Yaşlı insanlar genellikle gece 4-5 saat uyur.
18. İnsanlarda her gün yeterli süre uyumamak unutkanlık, dikkat dağınıklığı, sinirlilik gibi sorunlara neden olabilir. Uzun vadede uykusuzluk ise ruh sağlığının bozulması, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sorunlara yol açar.
19. Gereğinden fazla uyumak, geç saatlerde yatıp sabah erken saatlerde uyanmamak da uyku düzensizliğidir.
20. Kişinin gereğinden fazla uyuması bir depresyon belirtisi olabilir.

Hazırlayan: Mehmet UÇAR

Sponsor Bağlantılar:

Editör 3 tarafından paylaşılan bu içerik 5581 kez görüntülenmiş.

9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları soru bankası soru sitesi indirmesiz sorular indirmeden sorular üyeliksiz çalışma soruları sınavlara hazırlık boşluk doldurma

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri