9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları-9

9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları-9 (boşluk doldurma)
AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI DOLDURUNUZ
1. Fazla uyumak metabolizmayı yavaşlatır, şişmanlığa neden olabilir, kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskini artırır.
2. O hâlde vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınmasını yeterli ve dengeli beslenme olarak tanımlayabiliriz.
3. Dört temel besin grubu belirlenmiştir. Bunlar; süt grubu, et, yumurta, kurubaklagil grubu, ekmek, tahıl grubu ile sebze ve meyve grubudur.
4. Yeterli ve dengeli beslenme için günlük alınması gereken besin çeşidi ve miktarı, kişinin gelişim dönemlerine göre değişir.
5. Yetişkinlikte ve yaşlılıkta günlük enerji gereksinimi giderek azalır.
6. Her gruptan günlük olarak tüketmemiz gereken toplam besin miktarını 3 ana, 2 ara öğüne dağıtırsak yeterli ve dengeli beslenmiş oluruz.
7. Vücudun yağ kütlesinin, kas kütlesine oranının aşırı artması ve boya göre kütlenin olması gereken düzeyin üzerine çıkması şişmanlık olarak adlandırılır.
8. Şişmanlığı ve şişmanlığın boyutunu belirlemek için çeşitli yöntemler vardır. En çok bilinen ve kullanılan yöntem Beden Kütle İndeskine göre değerlendirme yöntemidir.
9. Beden kütle indeksi 30'un üzerinde olduğunda kişi şişman olarak değerlendirilir.
10. Vücuda besinlerle alınan enerji, vücudun harcadığı enerjiden fazla olursa şişmanlık ortaya çıkabilir.
11. Şişman kişilerde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Şişman kişilerde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği ve karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunlarının görülme sıklığı artar.
12. Kişisel temizlik, vücudu kirlerden ve bunlara bağlı olarak bulaşabilecek hastalık etkeni mikroorganizmalardan arındırma işlemidir.
13. Diş fırçası, tarak, havlu, tırnak makası, banyo lifi ve süngeri, iç çamaşırı, çorap, terlik vb. kişiye özel malzemelerdir. Başkaları ile bu malzemeler paylaşılmamalıdır.
14. Yemek yemeden veya yemek hazırlığından önce ve sonra el temizliğine dikkat edilmelidir.
15. Dışarıdan eve her gelişte, tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
16. Yüz temizliğinin içinde göz, burun ve kulak temizliği de yer alır.
17. Koltuk altında deadorant kullanılması doğru bir temizleme yolu değildir.
18. Kişisel temizlik kurallarına uyulması. bireyin sağlığının korunmasını sağlar ve toplumda hastalıkların yayılmasını engeller.
19. Diş çürüklerinin engellenmesinde flor -kalsiyum gibi elementler etkilidir.
20. Genel vücut temizliği için su  ve sabun gerekli olan temizlik malzemeleridir.
21. Tuvalet sonrası temizlik yapılırken tuvalet kağıdı kullanılmalı ve bu bölge yıkanarak kurulanmalıdır.
22. Yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite şişmanlığın önlenmesinde etkili iki temel unsurdur.

Hazırlayan: Mehmet UÇAR

Sponsor Bağlantılar:

Editör 3 tarafından paylaşılan bu içerik 6644 kez görüntülenmiş.

9. Sınıf sağlık bilgisi dersi yazılı sınav çalışma soruları ve cevapları soru bankası soru sitesi indirmesiz sorular indirmeden sorular üyeliksiz çalışma soruları sınavlara hazırlık boşluk doldurma

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri