Erime, Donma ve Isı Alış Verişleri

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— 250 mI beherglas
— Sacayağı
— Termometre
— Bunzen kıskacı
— Deney tüpü
— İspirto ocağı
— Tel kafes
— Statik çubuk
— Üçayak
— Saat
- Su
— Naftalin

DENEYİN YAPILIŞI :
Deney tüpüne 1/4 oranında naftalin koyunuz. 250 ml beherglasın içine de deney tüpünü yerleştirdikten sonra, naftalin gömülünceye kadar su koyup 3—5 dakika kadar bekleyiniz. Termometreyi deney tüpünün içine sallayıp sıcaklığı ölçerek defterinize kaydediniz. Düzeneği hazırlayınız. İspirto ocağını yakınız, birer dakika ara ile termometreden sıcaklıkları okuyup tablo hazırlayıp zaman ve sıcaklıkları yazınız.
(Uyarı: deney tüpünün tabanının behere değmemesine özen gösteriniz.)
Naftalinin sıcaklığı 85 0C oluncaya kadar deneye devam ediniz. Naftalinin sıcaklığı 85 0C olunca ispirto ocağını söndürünüz. Hazırladığınız tablodan yararlanarak sıcaklık — zaman grafiğini çiziniz.
(Uyarı: Deney düzeneğinizi bozmayınız. Aynı düzenekte donma olayını gözleyiniz.) Deneyinizde 85 0C sıcaklığa ulaşıncaya değin kaç dakika geçti?
Çizdiğiniz grafikten yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

Hangi sıcaklık derecesinde naftalin erimeye başladı?
Sıcaklık hangi değerde bir müddet sabit kaldı?
Sıcaklık hangi zaman aralığında değişmedi?
Isı verdiğiniz halde sıcaklık neden değişmedi?
Naftalinin erime sıcaklığı kaç derecedir?
etiketler Erime Donma ve Isı Alış Verişleri deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim deney tasarlama
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2054 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri