Suda Yüzen Kabarcıklar

SUDA YÜZEN KABARCIKLAR

AMAÇ
Hava ile doldurulmuş sabun baloncuklarının CO2 gazında yüzdürülmesi.


Sabunlu su çözeltisi, sabun balonu oluşturmak için çubuk, geniş şeffaf bir kap (38 litrelik akvaryum olur.), ½ bardak kabartma tozu, 1 bardak sirke, cam tabak.

ÖN BİLGİLER
Yoğunluğu küçük olan bir madde yoğunluğu büyük olanın üzerinde rast gele hareket ederek yüzer. CO2 havadan ağır bir gazdır. Bu nedenle akvaryumun dibine çökerek içeride kalır. CO2 renksiz olduğu için fark edilmez. Hava ile doldurulmuş baloncuklar bu CO2 gazı tabakasının üzerinde yüzer.

UYGULAMA
Akvaryumun ortasına tabağı koy. Yarım bardak kabartma sodasını tabağa dök. Üzerine de 1 bardak sirke dök. Karışım kakarcıklar oluşturarak reaksiyona girer. Oluşan CO2 havadan ağır olduğu için akvaryumda kalır. (Not : Hava akımından uzak bir yerde yapılmalıdır. Yoksa CO2 akvaryumdan çıkar.)
Akvaryum üzerinde akvaryumun üst yüzeyine paralel bir şekilde birkaç sabun baloncuğu oluştur. Baloncuklar akvaryumun içine girdiğinde CO2 gazının yüzeyinde yüzer.
Baloncukları inceleyebilirsiniz.
Rengi nedir? Kaç renk var? Renkler değişir mi?
Baloncukların büyüklüğü nasıl değişiyor mu?
Baloncuklar yüzerken zamanla büyürler. Çünkü CO2 baloncuğa girer.
etiketler Suda Yüzen Kabarcıklar deneyler fen bilimleri fen veteknoloji fen deneyleri ilginç deneyler
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2511 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri