Erime ve Kaynama Olaylarını Art Arda Gözleme

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— 500 ml’lik beherglas
— 2 adet termometre
— Sacayak
— Statif çubuk
— Yeterince buz
— Tuz
— İspirto ocağı
— Tel kafes
— Bunzen kıskacı
— İkili bağlama parçası
— Kristalizuar

DENEYİN YAPILIŞI :
500 ml’lik beherglasın yarısına kadar buz parçaları koyup, termometreyi de yerleştiriniz. Sonra 500 ml’lik beherglası kristalizuara koyup kristalizuarı buzla doldurun ve kristalizuara koyduğunuz buzun içine termometre yerleştirip Buz parçaları üzerine tuz atınız. Bir süre sonra termometrelerden her ikisinin de sıcaklıklarını okuyup sıfırın altına düştüğünü görünüz. —5 derece olunca 500 ml’lik beherglası sacayağı üzerine koyup düzeneği hazırlayınız. Sıcaklığı ve zamanı yazmanız için çizelge hazırlayınız. İspirto ocağını yakarak saatinize bakınız,termometrede sıcaklık artışını gözlemeye başlayınız. Birer dakika aralıklarla sıcaklık artışını okuyup çizelgeye yazınız.

Su kaynamaya başladıktan sonra deneyinizin 3 - 4 dakika daha sürdürüp, ispirto ocağını söndürünüz.
Sıcaklık - zaman grafiğini çiziniz.
Aşağıdaki soruları grafiğinize göre yanıtlayınız.
Hangi zaman aralıklarında sıcaklık değişmesi gözlenmedi? Nedenini tartışınız.
Aralıklarda verilen ısı miktarlarını hesaplamak için hangi bağıntıları kullanırsınız? Kullandığınız bağıntıları yazınız.
etiketler Erime ve Kaynama Olaylarını Art Arda Gözleme deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim ısı alışverişleri
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 1684 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri