Isıtılan Katı Haldeki Maddelerin Belli Bir Sıcaklıkta Sıvı Hale Geçmesi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
- Naftalin
- Termometre
- Beherglas
- Su
- Sacayak
- Tel kafes
- Tek delikli lastik tıpa
- İspirto ocağı
- Deney tüpü
-Tüp maşası

DENEYİN YAPILIŞI :
10 — 15 g naftalini deney tüpü içine koyalım. Tüpü delikli lastik tıpa ile kapatalım. Bir termometreyi tıpanın deliğinden geçirerek naftalinin içine yerleştirelim.

Beherglasa yeteri kadar su koyup ispirto ocağında ısıtmaya başlayalım.
Önceden hazırladığımız naftalin tüpünü ısınmakta olan bu suyun içine yerleştirip maşa ile tutalım. Tüpteki naftalini gözleyelim.

Naftalin erimeye başlayınca termometreden sıcaklığı okuyup defterimize yazalım. Erime sona erinceye kadar sıcaklığın yükselip yükselmediğini izleyip görelim. Naftalinin tamamı eridiğinde termometrenin gösterdiği sıcaklığı defterimize yazalım.

Deneydeki gözlemlerimiz sırasında naftalinin 790C’ta erimeye başladığını, erime süresince sıcaklığın 790C’ta kaldığını görürüz.

O halde erime sırasında maddenin sıcaklığı değişmez. Her maddenin belli bir erime sıcaklığı vardır.
etiketler Isıtılan Katı Haldeki Maddelerin Belli Bir Sıcaklıkta Sıvı Hale Geçmesi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 1844 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri