İtme-Çekme Etkisi ile Uzaklık Arasındaki

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
- Balon (iki adet)
- İplik
- Demir çubuk
- Tonayak
- Bağlama parçası
- Yalıtkan saplı çubuk
- Yünlü ve ipekli kumaş parçası
- Cam çubuk veya deney tüpü

DENEYİN YAPILIŞI :
Balonları şişirip ağızlarını iple bağlayalım. Balonlardan birini yünlü kumaş parçasına sürterek elektrikleyelim. Elektriklediğimiz balonu çubuğa asalım. Diğer balonu da yünlü kumaş parçasına sürterek elektrikleyelim. Elektriklediğimiz bu balonu asılı balona yakından tutalım. Ne gözledik? Elimizde tuttuğumuz balonu asılı balona uzaktan tutalım. Ne oldu? Tartışalım.

Balonlar aynı cins elektrikle yüklü olduğu için birbirlerini iter. Balonlar birbirlerine yakınken itme daha fazla, balonlar birbirinden uzakta iken itme daha az olur.
Deneyimize elimizdeki balon yerine cam çubuk kullanarak devam edelim. Cam çubuğu ipek kumaşa sürterek asılı balona yaklaştırıp uzaklaştıralım. Cam çubuk ile balon birbirini çekti mi? Çekme kuvveti yakında mı, uzakta mı daha fazladır?

Elektriklenmiş cam çubuk ile balon birbirlerini yakınken büyük, uzakken daha küçük bir kuvvetle çeker.
etiketler İtme-Çekme Etkisi ile Uzaklık Arasındaki deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim basit deneyler durgun elektrik deneyleri
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2550 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri